Idealnie gładki i równy sufit wpływa w ogromnym stopniu na estetykę całego pomieszczenia, dlatego też bardzo często jest elementem uwzględnianym w planach remontowych. Wykonanie takiego sufitu jest jednak bardzo czasochłonne, dlatego też warto wziąć pod uwagę alternatywę w postaci sufitu podwieszanego.
Sufity podwieszane są wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Przez dość długi czas znajdowały zastosowanie głównie w pomieszczeniach biurowych, ale obecnie wykorzystywanie ich również w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach jest na porządku dziennym, mają coraz więcej zwolenników. Nie dzieje się tak bez powodu – dają naprawdę ogromne możliwości, jeśli chodzi o aranżację wnętrz, niemniej jednak trzeba się przy tej sposobności liczyć z tym, że pomieszczenie zostanie obniżone o kilka bądź kilkanaście centymetrów, w zależności od tego w jaki sposób będzie zamontowany ruszt. Należy tu zaznaczyć, iż sufity podwieszane nadają się nie tylko do wysokich pomieszczeń – w niższych też można je wykorzystywać, aczkolwiek wymagania są wówczas nieco większe, trzeba umiejętnie operować światłem etc.
Ogromnym plusem sufitu podwieszanego jest to, że pomaga on wyrównać proporcje pomieszczenia. Ponadto jest to również dobry sposób na ukrycie przewodów instalacyjnych – nie ma konieczności wkuwania ich w ścianę. Sufit podwieszany jest też o tyle praktyczny, że bez najmniejszych problemów można zamaskować na nim drobne pęknięcia czy uszkodzenia, w każdej chwili da się zmienić jego kolor. Jest to konstrukcja stosunkowo lekka, w związku z czym można ją zamontować praktycznie do wszystkich rodzajów stropów. Spełnia ona także funkcje izolacyjne (zarówno w zakresie izolacji termicznej, jak i akustycznej). Wadą sufitu podwieszanego jest niewątpliwie to, że nie można zamontować na nim cięższych elementów takich jak chociażby oprawy oświetleniowe. Wymagają one odrębnej konstrukcji. Zbyt duży ciężar może bowiem spowodować poważne uszkodzenie sufitu bądź jego oberwanie się.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz