piątek, 27 marca 2015

Budowa domu - jaki projekt wybrać najlepiej ?

Każdy, kto decyduje się na wybudowanie domu, musi pamiętać o tym, że dobry projekt to jeden z najistotniejszych elementów całej inwestycji. Musi być on dostosowany nie tylko do uwarunkowań danej działki budowlanej, ale również odpowiadać oczekiwaniom i możliwościom finansowym inwestora. Przy tek okazji bardzo często pojawia się dylemat – czy lepszy będzie projekt gotowy, czy indywidualny?
Każdy z wymienionych wariantów ma swoje plusy i minusy. Projekty gotowe mają do siebie to, że są tańsze niż indywidualne. Ich dostępność jest większa, a ponadto cechuje je uniwersalność. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest możliwość naocznego przekonania się jak dom będzie wyglądać po wybudowaniu. Jednocześnie o wiele łatwiej jest zaplanować koszt takiego przedsięwzięcia. W tym przypadku odpada również oczekiwanie na realizację projektu – nawet, jeśli okaże się, że niezbędne jest naniesienie pewnych poprawek (a przeważnie tak to wygląda), nie jest to tak czasochłonne jak opracowanie projektu od podstaw. Z drugiej zaś strony gotowy projekt nie daje możliwości idealnego dopasowania go do indywidualnych potrzeb z uwagi na wspomnianą wcześniej uniwersalność. W rachubę nie wchodzi też realizowanie oryginalnych, odbiegających od standardów planów.
Jeżeli zatem komuś marzy się niebanalny, idealnie dostosowany do jego potrzeb i upodobań dom, powinien zdecydować się na projekt indywidualny. Ta opcja stwarza naprawdę ogromne pole do popisu – można wedle własnego uznania zaplanować ilość i wielkość poszczególnych pomieszczeń oraz ich lokalizację, liczbę okien, rodzaj schodów czy tarasu etc. To zaś w rezultacie przekłada się na powstanie nietuzinkowego domu, unikalnego i jedynego w swoim rodzaju. Do projektu indywidualnego łatwiej też jest wprowadzić zmiany. Jeśli zaś chodzi o minusy opisywanej tu opcji, to zdecydowanie największym jej mankamentem jest cena – projekt indywidualny jest kilkakrotnie droższy od gotowego, ceny zaczynają się od 10 tys. zł. Wymaga on niemałych nakładów pracy, więc jego opracowanie jest czasochłonną czynnością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz